Instalace 06

05_Datum

 
 
 
 

Jsme hraví a máme radost, když si malé děti mohou hrát s krásnými hračkami které mají duši. Proto jsme vybrali české autory a designery, kteří ve své tvorbě myslí na děti a své produkty věnují jim i hře. A protože se domníváme, že to, s čím si hrají vaše děti ovlivňuje i vás a vaše bydlení, vybírali jsme produkty, o kterých jsme přesvědčení, že se budou líbit nejen vašim maličkým, ale i vám a v interieru rozhodně nikoho nevyděsí. Vše doplňuje selekce jarně-letních oděvů, doplňků a módy pro malé slečny, uličníky i pro ženy.

 
 
 
 

ICE ICE Baby


Ice Ice Baby je značka, jejíž vznik je úzce spjat s narozením dětí dvou mladých žen, Andrei Beranové a Marie Čulenové. Maria je absolventkou pražké VŠUP, atelieru Design výrobků, Andrea je úspěšnou stylistkou, interiérovou designerkou a redaktorkou magazínů Marianne Bydlení, Elle, Elle Decoration. Poté, co se obě ženy staly matkami velmi rychle zjistily, že nabídka jednoduchých, kvalitních a vkusných produktů i oděvů pro děti je u nás velmi omezená. Toto zjištění je přivedlo na nápad vytvořit lehce rošťáckou, vtipnou a hravou značku Ice Ice Baby i přes to, že se oděvem a designem pro děti ani jedna z nich v minulosti nezabývala. Ice Ice Baby nabízí promyšlené mini kolekce pro miminka i větší děti, s důrazem na přírodní materiály a vzájemnou kombinovatelnost všech produktů včetně oděvů. Autorky se zaměřují na funkční ale i estetické detaily. Pro dekoraci látek používají vlastní motivy, které na látky přenáší pomocí sítotisku, rošťáckého ducha značky zase reprezentují například nezačištěné okraje u některých částí oděvů. Ice Ice Baby je rodící se hvězdou české dětské módy i designu.
 • ice_ice_01
 • ice_ice_02
 • ice_ice_03
 • ice_ice_04

 

Jou Jou


Za překrásnými, nejen dřevěnými, hračkami stojí Mgr. Jana Nachlingerová, maminka šetnáctiměsíční holčičky a milovnice dětských ilustrovaných knížek. Vystudovala střední umělecko průmyslovou školu sv. Anežky České v Českém Krumlově, obor scénická technika a následně Pedagogickou fakultu UK v Praze obor český jazyk – výtvarná výchova.
Své tvorbě, která je z největší části určena dětem se věnuje od roku 2009. Zabývá se kresbou, ilustrací, výrobou hraček z papíru a ze dřeva. K práci se dřevem má Jana vrozené předpoklady, pochází totiž z rodiny s několikagenerační řezbářskou tradicí a většina jejích hraček tak vzniká v řezbářské dílně na šumavské samotě. Používá většinou olšové dřevo a akrylové barvy, v případě stavebnic měst využívá rozdílného vzhledu různých druhů dřeva a používá i dřevo nalezené, omšelé stářím. Na tvorbě hraček autorku zajímá především princip variability a možnost aktivního zapojení všech zúčastněných.
 • joujou_02
 • joujou_01
 • joujou_03

 

Andrea Tachezy


Absolventka oboru animovaný film na pražské VŠUP Andrea Tachezy se věnuje ilustraci, kresbě, grafice, výrobě hraček, neužitečných předmětů a jak sama autorka shrnuje „bezúčelnému kutilství”. Ilustrace a tvorba pro děti jdou v jejím profesním životě ruku v ruce, jedno se odvíjí od druhého a navzájem se ovlivňují. Věci určené dětem jak malým, tak i dospělým vycházejí z jejích kreseb.
Andrea Tachezy ráda pracuje s recyklovanými materiály, což platí zejména u textilních produktů. Kurator představuje křehké papírové vystřihovánky, interaktivní edukativní hrací kostičky s nekonečným množstvím příběhů, ale také rozkošné vlněné zajíčky.
 • and_05
 • and_01
 • and_02
 • and_03

 

Kao a Maki


Ručně vyšívané obrázky Kao a Maki vznikají od podzimu roku 2010. Název prozrazuje zkratky jmen dvou holčiček – Karolíny a Markéty. Karolína a Markéta kreslí a kreslí vlastně od malička. Jejich malůvky jsou fascinujícím pohledem do dětského světa a protože jejich maminkou je brněnská výtvarnice Daniela Mikulášková, tvořící obrazy pomocí nití, bylo patrně jen otázkou času, kdy dětské kresbičky ožijí pomocí jehly a bavlnky. Každé dílo je originál a jak dcery rostou, tak se mění i samotné obrázky. Typický je pro ně podklad, který dotváří celkový vzhled. Většinou se jedná o staré povlečení nebo látku, která evokuje dětství a atmosféru útulného pokojíčku. Někdy ožívají „plyšáci“, někdy skutečná zvířata, ale najdete i panenky, které se chystají sníst rohlík s marmeládou. Nyní Karolínka a Markétka zkouší vyšívat samy a tak se dozajista můžeme těšit na pořádnou vyšívací smršť.
KAOMAKI

 

Kateřina Jolana


Kateřina Jolana je „dívčí kreativní duo“, jež se zabývá projekty napříč grafickým designem a architekturou. Nový typ batohu. který Kurator nabízí, se zrodil z klasického tvaru tašky. Spojením dvou druků na protilehlých cípech je možné proměnit tašku v atypický batoh.
Produkt je zhotoven z materiálu Tyvek 10 a využívá jeho přirozeného procesu stárnutí. Zpočátku se vyznačuje tuhostí pevného papíru, později měkne a vrásní se.

 • kj_02
 • kj_01
 • kj_03

 

Ballu


Papírové sběratelské hračky a interierové doplňky nezaměnitelného rukopisu vznikají pod značkou Ballu od roku 2008. Jejich autorka Hana Čeřovská má celý život blízko jak k umění, tak i k architektuře a přesto, že nakonec vystudovala obor Zubní technik, touha vyjadřovat se výtvarně v jejím životě nezůstala bez odezvy. Papír, který tvoří základní stavební prvek především jejích dekorativních a sběratelských objektů, považuje za zcela ideální tvárný materiál, nabízející nekonečné možnosti zpracování. Veškeré papírové hračky Hana vytváří ručně a každou z nich také sama ručně maluje. Dřevěné doplňky do interieru jsou ošetřeny voskem, v případě nálezového dřeva rovněž chráněny proti červotočům.
 • and_04
 • ballu_03
 • ballu_02

 

Kop en Staart


Kop en Staart představuje exkluzivní Holandskou značku obuvi a kabelek, za jejímž vznikem stojí designerka Ilse Horck. Ilse svoji značku založila v roce 1998 a již od samotného vzniku se vyznačuje produkty, které vás takzvaně „chytí za oko“. Autorka miluje obuv od útlého dětství, sama pak vzpomíná, jak se jako malá hočička obouvala do maminčiných střevíčků a byla jimi zcela fascinována.
Pro kop en Staart je typická čistota a jednoduchost designu v kombinaci s důmyslnými, rafinovanými a mnohdy na první pohled neviditelnými detaily. Nezanedbatelný je také důraz na komfort při používání produktů v reálném životě. Charakteristickou barvou značky je červená, kterou sama autorka považuje za barvu síly a vášně a která je zastoupena v každé kolekci.
 • kopenstaart_01
 • kopenstaart_02
 • kopenstaart_03

 
 
 

Další zastoupení autoři v instalaci


Babioles
Baobab
Bea Beo
Booback – z lesa
Dulique
Durch Duo
Labyrint
La femme Mimi
Napoli
Helena Heinz
Hramota
Ondřej Batoušek
Tyformy
Vendula Chalánková
a další

 
 
 
Fotografie: archiv značek a zastoupených autorů.


Kurator, © 2016

E-shop | O nás | Minulé instalace | Služby | Zastupované značky | Kontakt | Workshopy