Instalace 18

datum_web_2
 
 
 

 
 
 

Veja

Zajímáte-li se o původ produktů, které vás obklopují a není–li vám lhostejný dopad, který má jejich výroba na naši planetu, pak je Veja jednou ze značek, které byste měli znát.
Francouzská značka Veja přináší tenisky, které jsou vyráběny zcela jiným způsobem než jakékoliv jiné tenisky na světě. Veja používá výhradně fair trade a organické materiály, kůži barví pouze rostlinnými barvivy, vyvíjí speciální technologie, které jsou šetrné k přírodě a dokáží prodloužit životnost některých užívaných materialů. Všichni lidé, kteří se podílejí na jejich vzniku, ať již jde o pěstitele bavlny, muže, kteří v amazonských pralesech získávají divoký kaučuk ( čímž chce značka zvýšit ekonomickou hodnotu pralesů tak, aby nebyly káceny například na úkor palem na olej), nebo řemeslníci, kteří boty šijí, jsou za svou práci férově placeni. A protože většina materiálů roste v Brazílii, vyrábí se boty Veja přímo v této zemi. Transport hotových tenisek do Evropy pak zajišťuje organizace “Ateliers Sans Frontieres”, která pomáhá dlouhodobě sociálně vyčleněným lidem s návratem do běžného života tím, že jim dává práci.

K teniskám obdržíte i malou knížečku, ve které se můžete dočíst všechny podrobnosti o používaých materiálech, technologiích a o důvodech, proč se je majitelé značky rozhodli používat. Veja přináší absolutní transparentnost, čistotu a vytváří tak tzv. pozitivní řetězec.

 • V_1
 • V_2 

Les racines du Ciel

Francouzská značka Les Racines du Ciel se zaměřuje na pletáž a její autoři kladou hlavní důraz na udržitelný způsob produkce. Oděvy jsou vyráběny z organických certifikovaných materiálů, veškerá barviva jsou přírodního původu a produkce probíhá v malých manufakturách. Hlavní návrhář značky Christian Tournafol působí jako pedagog na Pařížské módní škole Esmod.

 • B_1
 • B_2 

Andres Gallardo

Andresgallardo představuje zcela nový, kreativní přístup k módnímu šperkařství.
Hlavním konceptem značky, která se nechává inspirovat detaily ze světa fauny a flory, kombinuje kov, kůži a fragmenty krystalů s porcelánovými figurkami, které byly přepracovány a seskládány do zcela nových forem, je rozbitý porcelán. Porcelánové figurky jsou rozbíjeny a znovu ručně restaurovány, lakovány a poté sestaveny do nových, mnohdy surrealistických kompozic.

Designeři Andres Gallardo a Marina Casal nejsou formálně vystudovanými šperkaři. Andres studoval módní návrhářství v Madridu a poté, co pracoval pro různé španělské oděvní značky, se rozhodl vytvářet vlastní soliterní šperky z porcelánových objektů a soch, ať již nalezených v anticích, či jinde. Tyto nalezené předměty rozbíjel a pro výrobu šperků používal pouze vybrané fragmenty. Jeho práce zaujala v roce 2010 mnoho jeho přátel z oboru, návrháře, stylisty, umělce. V roce 2011 se jeho projekt rozrostl a Andres se spojil se svojí kamarádkou a kolegyní Marinou Casal. Marina je grafická a textilní designerka žijící v Madridu. Společně dali šperkům podobu a jméno značky tak, jak ji nyní můžete vidět i v Kurator. Veškerá produkce Andres Gallardo probíhá v malém počtu a v limitovaných sériích, vše je vyráběno ručně v Madridu a v Ubrique za použití řemeslných procesů založených na vynikajích kvalitativních standardech.

 • AG_2
 • AG_3
 • AG_1
 • AG_4 

Bioneuma

Italské značce Bioneuma dalo vzniknout spojení dvou vášní. Jednou z nich je silná víra v tzv. “organické hnutí” coby volbu eko-friendly životního stylu a filosofie pro život. Druhou vášní pak je výroba oděvů, která čerpá z mnohaletých zkušeností v oboru. Projekt Bioneuma hledá cestu zpět k základům, vyzdvihuje čistotu a jednoduchost ručně vyráběného zboží.
Všechny kolekce zančky Bioneuma jsou vyráběny z certifikované organické bavlny. Používané organické bavlněné vlákno pochází z rostlin, které byly vypěstovány způsobem, který má velmi nízký vliv na životní prostředí, bez použití jakýchkoliv pesticidů a bez přílišného zatížení půdy vedoucímu k jejímu živnému vytěžení. Rostliny nejsou pěstovány z geneticky modifikovaných semen a pěstitelé striktně dodržují pravidla organického farmaření. Výrobci organického textilu věnují pečlivou pozornost celému procesu zpracování vláken tak, aby výsledný produkt byl kompletně přírodní a netoxický.
Organická bavlna nabízí svým uživatelům mnoho výhod oproti běžné, konvenční bavlně: je hypoalergenní, umožňuje kůži lépe dýchat a je také mnohem jemnější na dotek. Zakladatelé značky říkají: “ Rádi bychom zdůraznili fakt, že certifikace “organic cotton” je přidělována pouze výrobcům a pěstitelům, kteří naprosto bezvýhradně respektují standardy stanovené národním i mezinárodním právem prostřednictvím organizací, které rovněž vykonávají kontrolní roli. Organická bavlna respektuje člověka a životní prostředí.”

 • BIO_3
 • BIO4 

Ursul

Ursul je Francouzská značka specializující se již od roku 2006 na výrobu nadčasových luxusních náramků pro muže a ženy. Jedinečnost jejich šperků můžeme spatřit v kontrastím použití kombinací ušlechtilých materiálů a jejich efektů, jako jsou kůže a kov, hrubá materie a křehký, jemný vzhled, nebo matné či lesklé detaily. V zájmu o zachování francouzského “savoir-faire”, vyrábí Ursul všechny své šperky výhradně ve Francii, ve spolupráci s francouzskými mistry řemesla. Pečlivě vyhledává ty nejkvalitnější kůže na trhu, které jsou vždy barveny přírodními, rostlinnými barvivy. Ursul nabízí elegantní náramky, které s Vámi díky použitým materiálům budou žít mnoho let a které se skvěle hodí jak pro každodenní nošení tak i na slavnostní příležitosti.

 • U_1
 • U_2
 • U_3 

Veronika Watzková

Veronika Watzková je mladá šperkařka, studentka atelieru K.O.V. na pražské VŠUP. Kurator představuje její kolekci “New life”, která je oslavou jara přinášejícího probuzení přírody.
Kopečky z ořechového dřeva z nichž klíčí mladé výhonky mohou být skrýšemi na drobná tajemství, například na některý šperk ze související kolekce, která zahrnuje náhrdelníky, prsteny i naušnice ze stříbra.

 • W_4
 • W_2
 • W_3 

Adéla Fejtková

Adéla Fejtková letos diplomuje v ateliéru K.O.V. na pražské VŠUP.

Věnuje se především designu šperků a objektů, které často nejsou jasně definované. Objekty na hranici designu a volného umění můžeme nosit, nebo si je vystavit a jen se na ně dívat. Pro Kurator ale tentokrát vytvořila ryze nositelnou kolekci šperků, větších a drobnějších závěsů, náušnic a prstenů. Tvary vychází z plochy do prostoru. Jedním ze zdrojů inspirace byly autorce asociace dětského skládání z papíru a vystřihování. Střídající se plochy a obloučky na principu světla a stínu dávají tvaru vyniknout. Vše je ještě podpořeno povrchovou úpravou speciálním lakem s perleťovým efektem. Některé kusy jsou stříbrné, nebo pozlacené stříbro. Každý komponent skládačky je ručně vyřezán a kompletován do finálního tvaru. Při takové práci vnikají drobné nepřesnosti, které ještě více odkazují k dětským vystřihovánkám a způsobí, že každý kus je neopakovatelný.

 • F_1
 • F_2 

Další značky zastoupené v pop-upu:

Adéla Doušová
Alois Doležal
Badelaine
Benedicte
Cousu de fil blanc
Hanuš Lamr
Janja Prokić
Nila
Novesta for Kurator
Soap by Helena Heinz
Taste of Prague
Vlum
Zorya

Foto: Markéta Gorčíková, archiv značek a autorů


Kurator, © 2016

E-shop | O nás | Minulé instalace | Služby | Zastupované značky | Kontakt | Workshopy