Instalace 08

08

 
 
 

Adéla Fejtková


Adéla Fejtková je mladá šperkařka, studentka ateliéru Kov a šperk na pražské VŠUP pod vedením Evy Eisler. Kurator má tu čest, že může představit její bakalářskou práci, kterou je speciální kolekce variabilních dřevěných květin “Adély”.

Za zapůjčení této kolekce děkujeme galerii Křehký.

 • AF_02
 • AF_03
 • AF_01

 

Ailanto


Progresivní španělská značka Ailanto přináší jemné, nadčasové, elegantní ale také často nečekané kombinace materiálů, barev a střihů, vždy však s absolutním důrazem na autenticitu výtvarného projevu, na kvalitu provedení a na výslednou velmi ženskou siluteu. Ailanto miluje ženskost, vtip, ale i rafinovanost a luxusní materiály.
springsummer14-3

 

Tereza Mašlaňová


„ Oděv je součástí našeho života, nebo alespoň jeho určité etapy, je svědkem našich konkrétních emocí a příběhů a my si k němu budujeme vztah.“

Mladá módní návrhářka studovala na zlínské UTB. V rámci studia absolvovala stáž na Nottingham Trent University ve Velké Británii a podílela se na projektu Newintage, který byl v loňském roce prezentován v New Yorku.

Tereza v Kuratoru představuje výběr z diplomové kolekce Narative, která reflektuje autorčin intenzivní zájem o téma slow a fast fashion. Fast fashion, tedy tzv. rychlá móda, která se vyrábí pro masové módní řetězce, představuje jedno z nejpalčivějších témat současného nejen módního světa. Fast fashion představuje velkou ekologickou zátěž nejen proto, že oděvy jsou velmi málo kvalitní a tím pádem vzniká konstantně narůstající ohromné množství odpadu, ale také pro mnohdy nevhodné výrobní postupy, které mají zničující dopad na přírodu i zdraví lidí a zvířat. Mezi dalšími problémy je například i neetické zacházení s pracovníky výroby a mnohdy velmi špatné pracovní podmínky.

„Spousta publikací píše o tom, že je nutné změnit náš přístup k spotřebitelství a propaguje myšlenku tzv. „slow fashion“. Vedle trendu ekologického přístupu se v současnosti dostává do popředí i tendence navracet se ke kvalitním a nadčasovým liniím“ říká Tereza a pokračuje: „Minulé léto jsem na půdě mých prarodičů našla dědův starý zaprášený kožený kabát. Dodnes je v něm ukrytý příběh, který mi babička vyprávěla a který je v podstatě příběhem počátku veliké lásky a vztahu dvou lidí.“

Kolekce Narative vykresluje příběh začínající lásky a její přerod v blízký vztah. Zachycuje emoce jako nostalgie, něha, radost a láska, čemuž odpovídá i zvolená barevnost. Hlavním záměrem je kvalitní vypracování, které je odkazem na současnou tendenci navracet se k těmto hodnotám. Důraz je kladen zejména na dokonalé zapravování švů.

„Chci, aby oděv působil dobře nejen z venku, ale i uvnitř.“

 • TM_01
 • TM_02
 • TM_03
 • TM_04
 • TM_05

 

Vlum


Šperky Vlum vynikají čistým, až grafickým designem. Evokují jemné lístky stromů, či poupata květin, což není náhodou, protože jejich autorka, designerka Dorine Decayeux přírodu miluje a inspiraci čerpá právě z ní.
Dorine je čerstvou absolventkou pařížské školy Dupérré a svoji vlastní značku založila teprve v roce 2011. V procesu tvorby je pro ni velmi důležitá experimentální část, často založená na vědeckém studiu. Šperky Vlum vznikají nejdříve složitým spojováním extrémně jemných nylonových vláken různých barev v jedno silnější, což dodává neobvyklé odlesky či barevné a světelné kombinace, a následně opět proplétáním hotových vláken do tubusového tvaru, který je dále opět tvarován a upravován. Drtivá většina výroby probíhá ručně bez použití strojů. Výsledné šperky jsou neuvěřtelně lehké, vzdušné a elegantní.

Šperky Vlum nás okouzlily natolik, že je u nás budete moci zakoupit pravidelně a pokud již u nás nenajdete ten, po kterém toužíte, nevěšte hlavu protože rovněž přijímáme na všechny typy objednávky.

 • VLUM_01
 • VLUM_02
 • VLUM_03
 • VLUM_04
 • VLUM_05
 • VLUM_06

 

Zorya


Uvažování designéra, cit pro materiál a detail i četné zahraniční zkušenosti Dana Pošty doplňují tvůrčí potenciál a řemeslné dovednosti Zdeňka Vacka. Jejich spolupráce, při které je těžké určit, kde začíná a končí podíl jednoho autora, vyústila v roce 2011 ve zrození značky Zorya. Kurator exkluzivně přináší minimalistickou kolekci šperků, která svým tvaroslovím koresponduje s kolekcí Virus a v podstatě vychází ze základního tvaru krystalu pyritu. Tato unisexová kolekce zahrnuje náušnice, manžetové knoflíčky a závěs na řetízku. Kolekci doplňují šperky “lana” – posetá galenity a pyrity v kombinaci s jemným černým mechem a nově také šperky z kolekce Peony. Pokud toužíte po něčem jemném, Zorya v Kuratoru nabízí náušnice ve tvaru i barvě zralých klásků obilí.
 • ZORYA_01
 • ZORYA_02
 • ZORYA_03
 • ZORYA_04

 

AndresGallardo


Andresgallardo představuje zcela nový, kreativní přístup k módnímu šperkařství.

Hlavním konceptem značky, která se nechává inspirovat detaily ze světa fauny a flory, kombinuje kov, kůži a fragmenty krystalů s porcelánovými figurkami, které byly přepracovány a seskládány do zcela nových forem, je rozbitý porcelán. Porcelánové figurky jsou rozbíjeny a znovu ručně restaurovány, lakovány a poté sestaveny do nových, mnohdy surrealistických kompozic.

Designeři Andres Gallardo a Marina Casal nejsou formálně vystudovanými šperkaři. Andres studoval módní návrhářství v Madridu a poté, co pracoval pro různé španělské oděvní značky, se rozhodl vytvářet vlastní soliterní šperky z porcelánových objektů a soch, ať již nalezených v anticích, či jinde. Tyto nalezené předměty rozbíjel a pro výrobu šperků používal pouze vybrané fragmenty. Jeho práce zaujala v roce 2010 mnoho jeho přátel z oboru, návrháře, stylisty, umělce. V roce 2011 se jeho projekt rozrostl a Andres se spojil se svojí kamarádkou a kolegyní Marinou Casal. Marina je grafická a textilní designerka žijící v Madridu. Společně dali šperkům podobu a jméno značky tak, jak ji nyní můžete vidět i v Kurator. Veškerá produkce Andres Gallardo probíhá v malém počtu a v limitovaných sériích, vše je vyráběno ručně v Madridu za použití řemeslných procesů založených na vynikajích kvalitativních standardech.

 • AG_01
 • AG_02
 • AG_03
 • AG_04

 

Anne Willi


Švýcarská návrhářka žijící v Paříži vytváří dllouhé, elegantní, ženské siluety a její čistý, jemný a přesný rukopis je zcela jasně rozpoznatelný. Anne téměř nikdy nenechává nositelkám svých oděvů pouze jednu možnost, jak je nosit. Vlněný límec se v jejím podání snadno změní v čepici, z kašmírové šály se stane hřejivý plášť, který se jako zázrakem transformuje do večerních šatů. Anne Willi nabízí každé ženě možnost adaptovat oděv dle momentální nálady a ráda poskytuje několik variant ať už se jedná o reverzibilní barevnost, nebo kožený řemínek, který může být uvázán na tisíc způsobů.

Její kolekce pro léto 2014 je inspirována Normandií, volností i svázaností života spojeného s mořem. Ať je to celkové barevné ladění, jemné proužky v barvě poledního nebe za rozpáleného dne, nebo lehké svetříky a halenky s hedvábím, které chladí a přitom chrání před větrem, všechny prvky této kolekce lehce šeptají do našich uší slova jako „moře, svoboda, lehkost, vůně, ženskost…“

 • AW_01
 • AW_02
 • AW_03
 • AW_04

 

Carré Royal


Počátky značky Carre Royal leží v padesátých letech dvacátého století, kdy byla založena první dílna.
Produkty Carre Royal jsou určeny milovníkům kvalitních materiálů, chytrých řešení a střízlivého designu. Pro výrobu peněženek, taštiček a pouzder používá značka ty nejkvalitnější materiály, krásné kůže, vlnu, bavlnu a nabízí tak velmi dobré východisko pro ženy i muže jakéhokoliv věku a stylového vyznání. Kůže Carre Royal pochází z Evropy, barvena a upravována je ve Francii. Produkty z ní pak v čase získají jemnou patinu.
 • CR_01
 • CR_02
 • CR_03
 • CR_04
 • CR_05

 

Cousu de fil blanc


Francouzská značka Cousu de fil blanc představuje v Kuratoru exkluzivní vonné svíčky, vyráběné z lokálních surovin rodinnou manufakturou. Všechny komponenty – suroviny, ze kterých jsou svíčky vyrobeny pěstují a dodávají sousedé zakladatelky a autorky všech receptů a kompozic, Carole Dichampt. Carole je textilní výtvarnicí, vyjímečnou znalkyní aromaterapie, jednou z nejznámějších mýdlařek na světě a vášnivou objevovatelkou rostlin a rituálů krásy, které poznává při cestách celým světem.

” Naším největším a nejdražším přáním je, abyste se stali součástí naší vášně. Trávili jsme hodiny popisováním a skládáním listů papíru, komponováním obrazů plných fantazie a iluzí, které jsme lemovali verši o vůních a o pěně.”
Carole Dichampt

Bougie-cousu-de-fil-blanc

 

Jean-Jacques Rogers


Jean-Jacques Rogers je charismatický muž, který svůj život zasvětil navrhování kolekcí doplňků pro módní domy Lanvin a Givenchy. Před několika lety se rozhodl založit vlastní značku, která se zaměřuje na výrobu luxusních šál a šátků. Pan Rogers je již starý pán, jeho šály však nesou energii mladého ducha a mnohé z návrhů jsou výrazně dekadentní. Byli jsme jeho prací nadšeni od prvního momentu a toto nadšení nás neopustilo do dnes.
JJR_01

 

Sismeek


„Umění je vždy a všude skrytou zpovědí“

Sismeek, to jsou designerské hodinky realizované v limitovaných edicích. Tak by se dala stručně popsat značka, jejímž motorem je touha po inovaci, rozvoji a objevování nových možností prostřednictvím spolupráce s umělci a designery z nejrůznějších oborů a koutů světa.

Vize hodinek, jako prostředku podporujícího kreativní vyjádření osobnosti, přinesla linii hodinek s vyměnitelnými pásky. Během několika vteřin tak můžete zcela změnit styl díky různým barvám a materiálům jednotlivých pásků.

Hodinky Sismeek jsou vyráběny a sestavovány ručně ve Švýcarsku, dle nejvyšších hodinářských standardů švýcarského hodinářství a každý jednotlivý kus je po každém výrobním kroku podrobován přísné kontrole kvality tak, aby byl zajištěn technický a estetický soulad. Po ukončení výrobního procesu je každý kus opětovně zkontrolován a poté očíslován.
Kurator nabízí hodinky L’Onde Or studia Arro, designerů Erika Arlena a Ludo Rotha.
Jejich kolekce jsou charakteristické inovativním, čistým a nadčasovým designem.

Model L’Onde Or existuje v jednom tisíci kusů. Všechny další modely zančky Sismeek jsou v Kurator k dispozici na objednávku do jednoho týdne.

 • Sismeek_web_01
 • Sismeek_web_02
 • Sismeek_web_03
 • Sismeek_web_04
 • Sismeek_web_05
 • Sismeek_web_06

Další zastoupení autoři v instalaci


Coohem
Hanuš Lamr
Jana Kudrnová
Kateřina Reichová
Lenka Šváchová
Nakladatelství Labyrint
Nastassia Aleinikava
Nico Nico
Paragraph
a další

Fotografie: Lucía Sekerková (Tereza Mašlaňová – Narative), Alice LEMARIN (Vlum), archiv značek a zastoupených autorů.


Kurator, © 2016

E-shop | O nás | Minulé instalace | Služby | Zastupované značky | Kontakt | Workshopy