Instalace 07

05_Datum

Jaro je obdobím očisty, proměn energie a vzniku nového života. Mnoho z nás si nechává důležitá životní rozhodnutí právě na tuto roční dobu, kdy nám změny připadají přirozenější. Sedmá instalace Kuratoru je věnována harmonii, přírodě a probouzení života. Kurator se změnil v klidné místo, plné něžných pastelových barev a jemných vůní.

ABOUT


About je nová značka na české módní scéně. Své síly v ní spojily dvě módní designerky Anna Cichá a Radka Hortová. Radku Hortovou můžete znát díky skvěle střihově zpracovaným vestám a kabátům, které jsme představili v uplynulých instalacích, Annu Cichou pak z kolekcí prezentovaných pod značkou ANNACC. Obě návrhářky spojují chytré funkční detaily a vášeň pro krejčovské řemeslo.

Aktuální letní kolekci stručně charakterizuje slogan „Its about summer.“ Důraz je kladen na praktičnost a komfort při nošení, čemuž odpovídá výběr přírodních materiálů. Kolekce je ve své barevnosti jemná, něžná, střihově pak velmi střídmá, až základní. Zahrnuje několik oděvních kusů, které jsou vzájemně kombinovetelné a použitelné pro různé příležitosti. Jedná se o kolekci, která podtrhuje ženskost velmi nenápadným, čistým způsobem.

About summer

 

Anne Willi


Švýcarská návrhářka žijící v Paříži vytváří dllouhé, elegantní, ženské siluety a její čistý, jemný a přesný rukopis je zcela jasně rozpoznatelný. Anne téměř nikdy nenechává nositelkám svých oděvů pouze jednu možnost, jak je nosit. Vlněný límec se v jejím podání snadno změní v čepici, z kašmírové šály se stane hřejivý plášť, který se jako zázrakem transformuje do večerních šatů. Anne Willi nabízí každé ženě možnost adaptovat oděv dle momentální nálady a ráda poskytuje několik variant ať už se jedná o reverzibilní barevnost, nebo kožený řemínek, který může být uvázán na tisíc způsobů.

Její kolekce pro léto 2014 je inspirována Normandií, volností i svázaností života spojeného s mořem. Ať je to celkové barevné ladění, jemné proužky v barvě poledního nebe za rozpáleného dne, nebo lehké svetříky a halenky s hedvábím, které chladí a přitom chrání před větrem, všechny prvky této kolekce lehce šeptají do našich uší slova jako „moře, svoboda, lehkost, vůně, ženskost…“

 • AW_01
 • AW_02
 • AW_03
 • AW_04

 

Hanuš Lamr


Hanuš Lamr je mladý šperkař, absolvent atelieru Sochařství kovu a šperku pod vedením V.K. Nováka na pražské VŠUP. Jeho inspirací je celoživotně příroda, ke které vždy pociťoval velký obdiv a vzhledem k zájmu o práci s detailem je právě šperk zcela přirozeným východiskem. Pro svou práci Hanuš nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny a také syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty.Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje a rád je vzájemně propojuje.

V nejnovější kolekci autor snímá formy přímo z přírodnin a šperky vyrábí technikou odlévání do ztraceného vosku. Vzniká tak nesmírně křehký, jemný, hravý ale i elegantní mikrosvět, do kterého se můžete ponořit tak, jako kdysi přírodopisci a badatelé s lupami.
Hanuš Lamr ke kolekci dodává: „ Chtěl bych poukázat na krásu života, na chvíli zhmotnit to co je prchavé. Stříbro ve své bělosti a i měkkosti je skvělým prostředkem pro něco takového.“

 • HL_01
 • HL_02
 • HL03

 

Barbora Diduchová


Barbora Diduchová absolvovala obor Výtvarné zpracování keramiky a porcelánu na SUPŠ v Bechyni a úspěšně vystudovala obor Učitelství výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě v Praze. Keramika v jejím profesním životě postupem času zaujala hlavní postavení. V její práci s keramikou a porcelánem dochází k syntéze nejrůznějších vlivů.

Okouzlila ji japonská a korejská keramika stejně jako skandinávský design,
také jednoduché formy funkcionalismu nebo neustále se měnící přírodní
procesy. 
Zachovává výhradně ruční řemeslnou výrobu, protože tak se cítí
nejsvobodnější. Sama Bára pak ke své práci říká: „Blízký je mi Gesamtkunstwerk. Své řemeslo se snažím pojímat moderně a současně. Vybírám si kvalitní materiály, které jdou pálit na vyšší teploty (v mém případě na 1240°C), díky čemuž jsou tvrdší a tím pádem odolnější. Bez problémů je může spotřebitel mýt v myčce, dávat do mikrovlnné trouby, nebo v nich dokonce zapékat. Jen bych je neházela na zem.“

Přijďte si do Kuratoru pro speciální kusy porcelánu, které vám učarují a každý den se budete těšit, až je použijete.

A jak krásně zvoní!

 • BD_01
 • BD_02
 • BD_03
 • BD_04

 

Lenka Šváchová


Mladá česká šperkařka Lenka Šváchová svoji značku 27jewelry založila v roce 2012. Její šperky elegantně kombinují sklo s drahým kovem. Ve své práci propojuje tradiční česká řemesla, nejkvalitnější materiály a současný design. 27jewelry potlačuje hranice materiálů a rozmlžuje jejich typické vlastnosti. Nachází a vytváří pro ně příležitost, kde se mohou vzájemně podpořit a zrodit v neobvyklý a působivě detailní zážitek.

Zaměřuje se na ženu, která ocení precizní detail, originalitu a chce si zachovat svoji ženskost.

 • 27_04
 • 27_03
 • 27_05
 • 27_02
 • 27_01

 

Kop en Staart


Kop en Staart představuje exkluzivní Holandskou značku obuvi a kabelek, za jejímž vznikem stojí designerka Ilse Horck. Ilse svoji značku založila v roce 1998 a již od samotného vzniku se vyznačuje produkty, které vás takzvaně „chytí za oko“. Autorka miluje obuv od útlého dětství, sama pak vzpomíná, jak se jako malá hočička obouvala do maminčiných střevíčků a byla jimi zcela fascinována.

Pro kop en Staart je typická čistota a jednoduchost designu v kombinaci s důmyslnými, rafinovanými a mnohdy na první pohled neviditelnými detaily. Nezanedbatelný je také důraz na komfort při používání produktů v reálném životě. Charakteristickou barvou značky je červená, kterou sama autorka považuje za barvu síly a vášně a která je zastoupena v každé kolekci.

 • kopenstaart_01
 • kopenstaart_02
 • kopenstaart_03

 

Sismeek


„Umění je vždy a všude skrytou zpovědí“

Sismeek, to jsou designerské hodinky realizované v limitovaných edicích. Tak by se dala stručně popsat značka, jejímž motorem je touha po inovaci, rozvoji a objevování nových možností prostřednictvím spolupráce s umělci a designery z nejrůznějších oborů a koutů světa.

Vize hodinek, jako prostředku podporujícího kreativní vyjádření osobnosti, přinesla linii hodinek s vyměnitelnými pásky. Během několika vteřin tak můžete zcela změnit styl díky různým barvám a materiálům jednotlivých pásků.

Hodinky Sismeek jsou vyráběny a sestavovány ručně ve Švýcarsku, dle nejvyšších hodinářských standardů švýcarského hodinářství a každý jednotlivý kus je po každém výrobním kroku podrobován přísné kontrole kvality tak, aby byl zajištěn technický a estetický soulad. Po ukončení výrobního procesu je každý kus opětovně zkontrolován a poté očíslován.
Kurator nabízí hodinky L’Onde Or studia Arro, designerů Erika Arlena a Ludo Rotha.
Jejich kolekce jsou charakteristické inovativním, čistým a nadčasovým designem.

Model L’Onde Or existuje v jednom tisíci kusů. Všechny další modely zančky Sismeek jsou v Kurator k dispozici na objednávku do jednoho týdne.

 • Sismeek_web_01
 • Sismeek_web_02
 • Sismeek_web_03
 • Sismeek_web_04
 • Sismeek_web_05
 • Sismeek_web_06

 

Tyformy


TYORMY tvoří bývalé spolužačky a absolventky Atelieru keramiky a porcelánu na VŠUP v Praze Julie Šišková a Pavla Vachunová. Vytvářejí předměty, které jsou na pomezí užitného a uměleckého světa a na diváka mohou mnohdy působit tak, že zapomene na to, k čemu mají vlastně sllužit. Ve své tvorbě Pavla a Julie čerpají inspiraci z přírodních forem a dějů. Tato inspirace dodává jejich tvorbě pevnost a propojuje je se surreálným světem umění. Opakem živelných forem v tvorbě dua Tyformy pak je minimalistická kolekce šperků Circle. V ní jde o propojení půlkruhu, jako základního geometrického tvaru s textilním materiálěm. Náhrdelníky, náramky a pásky z této kolekce jsou vyrobeny z kombinace porcelánu, drahých kovů – zlata, stříbra, platiny, a doplňuje je textilní materiál.
 • TF_01
 • TF_02
 • TF_03

 

Helena Heinz


Mezi nejvoňavější a nejvíce harmonizující poklady Kuratoru patří i mýdla Soap mladé šperkařky a krásné ženy Heleny Heinz. Soap charakterizuje motto Phillippa Starcka: “Lidé nevidí – lidé cítí.”
Design těchto přírodních, ručně vyráběných mýdel je věnován lidským emocím, smyslům a citům. Práce je založena na myšlence propojení jednoduché estetiky, ergonomie a přírodní inspirace působící na lidké vjemy a smysly.

První kolekce Soap vznikla v roce 2008 jako součást diplomové práce Heleny Heinz v atelieru K.O.V na pražské VŠUP. Zahrnuje 12 tvarů mýdel- otisků dvanácti různých vybraných přírodních kamenů- oblázků. 12 velikostí lépe slouží různým velikostem lidských dlaní. V roce 2009 vešel Soap do samostatné prodejní značky, která navrhuje a vytváří malé, limitované a velmi speciální edice mýdel a souvisejících doplňků. Suroviny, které jsou použity na výrobu dodává Česká kosmetická firma Manufaktura a žádná z těchto surovin nebyla testována na zvířatech.

Kurator představuje speciální edici mýdla Nostalgia, která nádherně voní a lze pořídit buď samostatně, nebo v setu s ručníčkem.

 • S_01
 • S_02
 • S_03

 

Belka


Belka vznikla na podzim roku 2011 a představuje elegantní, chic a nadčasové oděvy, především pro ženy. Ve svých kolekcích se snaží o maximální symbiózu kvalitních materiálů s precizními, propracovanými střihy a velký důraz je kladen na detail a propojení se šperky a doplňky.
 • B_1
 • B_2
 • B_3

 

Cousu de fil blanc


Francouzská značka Cousu de fil blanc představuje v Kuratoru exkluzivní vonné svíčky, vyráběné z lokálních surovin rodinnou manufakturou. Všechny komponenty – suroviny, ze kterých jsou svíčky vyrobeny pěstují a dodávají sousedé zakladatelky a autorky všech receptů a kompozic, Carole Dichampt. Carole je textilní výtvarnicí, vyjímečnou znalkyní aromaterapie, jednou z nejznámějších mýdlařek na světě a vášnivou objevovatelkou rostlin a rituálů krásy, které poznává při cestách celým světem.

” Naším největším a nejdražším přáním je, abyste se stali součástí naší vášně. Trávili jsme hodiny popisováním a skládáním listů papíru, komponováním obrazů plných fantazie a iluzí, které jsme lemovali verši o vůních a o pěně.”
Carole Dichampt

Bougie-cousu-de-fil-blanc

 

Další zastoupení autoři v instalaci


Andres Gallardo
Coohem
Jana Kudrnová
Jean-Jacques Rogers
Kateřina Reichová
Nakladatelství Labyrint
Nastassia Aleinikava
Nico Nico
Paragraph
Zorya
a další

Fotografie: Nadežda Ťavodová (Hanuš Lamr), Daniela Dostálková (Belka) archiv značek a zastoupených autorů.


Kurator, © 2016

E-shop | O nás | Minulé instalace | Služby | Zastupované značky | Kontakt | Workshopy